Ryan has written 39 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Shame

    Shame

    ★★★★½

    It's been years since I had to look away from a film but towards the end of this, I couldn't stand it anymore. I had to look away.

    I don't know how easily I can recommend this. I usually don't even consider how grueling a watch is when recommending, but (excuse my language) this is a hard fucking watch.

    "Shame" commits to a style of long takes in beautiful 35mm. But what those takes sit with is what makes the…

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★½

    I love this film more than I initially said and I'm relogging so that it reflects how much I now love this film.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

    Yeah I think this is my favorite Coen Brothers. It's so good. The script is watertight. The acting is top tier. The songs! The lighting! The colors! Ugh it's so good.

  • JFK

    JFK

    ★★★★½

    So I had long had Oliver Stone's filmography as a blindspot in my movie watching and inadvertently I've started here. My parents and I watched this tonight (my parents rewatching and me seeing it for the first time) and it's genuinely brilliant.

    I was impressed nearly immediately when the opening credits played and I saw the cast secured for this film. Kevin Costner. Gary Oldman. Sissy Spacek. Joe Pesci. Tommy Lee Jones. Kevin Bacon. John Candy. Donald Sutherland. I mean…

  • Drive

    Drive

    ★★★★½

    I forget how much I love this movie. I get the criticisms. And yeah if the purposely awkward/clunky stuff doesn't work for you, the film is just going to suck.

    But on a technical level. Holy shit. The lighting. The fades. The framing. The quadrants. The movements. The sound design. The BUSSIN soundtrack that comments on the film as a whole. Goodness gracious. Fantastic movie.

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★½

    Brutal.

    Sometimes things need to be said. But oh geez. The characters, acting, writing, pacing, and design are all top tier. This is only my fourth Bergman but this is definitely my favorite so far.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

    Lemme just bump that up. Cause uh. Man this was even better than I remembered.

  • Antichrist

    Antichrist

    ★★★★½

    I've watched this film a number of times now. Probably 8 or 9 times over the years. Most would say twice is too many. Some would say once is too many. But I really do adore this film and I'm going to try to concisely state once and for all why.

    Yeah sure it's got all the horrible things you've been warned about but honestly it's good you were warned in advance so now you can appreciate what else happens…

  • Love Exposure

    Love Exposure

    ★★★★½

    This was so much fun. The runtime rocketed by and as I sit and reflect on all that I have witnessed in the last several hours of my life, I'm at a loss of words. This is a somehow wholesome film about a pornographer who gets boners when he sees his love-interest-step-sister-classmate-savior-Virgin-Mary-stand-in-lesbian-partner and I haven't rooted for two people so strongly in a good while. Clear some time and see this. As long as you don't hate fun, this will be a grand time.

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★½

    Incredible in every sense. Lynch crafts a film about humanity unlike any other. Hopkins and Hurt are acting like their lives depend on it. The black and white cinematography evokes such a strong mood as well as adding to the period elements along with the editing.

    This film is fascinating and difficult. It shines a light where we often struggle to look, at ourselves. I adored this and cannot finish seeing everything Lynch has made soon enough.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★½

    I think it's time I revaluate this.

    This film is more brilliant than I'd previously given it credit for. Yes the acting is great. Yes the camera work is breathtaking. Yes the lighting is fascinating. Yes, the story is satisfying. Yes, the music adds so much. Yes yes yes yes yes. But it's all of the pieces fitting together that make this such an incredible film. It's the sheer craftsmanship of putting everything together and wasting none of it that makes this as good as it is. PTA is a once in a lifetime level genius.

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    AUGHHHHHHHHHHHHHH

    This was an assault on my senses. There's a sequence near the finale that was pure directorial genius. The acting is S tier. The script was watertight (or at least felt as such on my first viewing.)

    I adored this. Villeneuve is genuinely one of the greatest modern directors.