Ryan has written 13 reviews for films rated ★★★★★ .

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Yeah it's still incredible. However, I was surprised on this viewing to see how justifiable Daniel can be to the outsider. I've seen this a number of times now and know him to be evil but my two friends I was showing this to were going back and forth in disagreement. One would say how awful Daniel was to his child and the other would say that there was no way he could've known his child would go deaf or…

  • Satantango

    Satantango

    ★★★★★

    Oh man. This was something else. Three hours in I got sad because I realized that not only had I never seen anything like this film but that I probably would never see anything like it again.

    It exists in a separate place all its own. It doesn't exactly "break" the rules of cinema in a traditional sense. It's more that it has its own rule book. It's slow and prodding and yet strangely rapid. One time I got a…

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★★

    I've been going through my list of "classic films that for one reason or another I've never gotten around to." All of these films (films like Casablanca, Ran, etc) have inherent high expectations as I go into them as they're held in such high regard. Some have lived up to the hype. Some haven't. This exceeded it.

    Chinatown is a noir film from the New Hollywood era. It stars Jack Nicholson and is directed by Polanski.

    The film's script is…

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    This film is so good it hurts.

  • Dekalog

    Dekalog

    ★★★★★

    Possibly the greatest cinematic achievement. Full stop. Ten 1 hour films make up an intimate yet sprawling, wholesome yet destructive, wonderful yet terrifying work.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    My favorite film of the best year of film since I've been alive.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    Lynch's best work. Filled to the brim with dream like atmosphere while still being coherent enough to talk about with your friends. There will never be a movie quite like this.

  • Harakiri

    Harakiri

    ★★★★★

    Kobayashi belongs next to the great directors of Japan and one day he'll have that spot. First, everyone needs to see this.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    If someone put a gun to my head and I had to choose a film to be objectively analyzed as perfect I'd get shot but I would pick this one.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    Amazing. Absolutely amazing. In every way. This film is the definitive Star Wars, the definitive blockbuster, and a definitive cinematic experience.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    Nothing to say that hasn't been said 100 times. A script to die for and a finely crafted meal of both style and substance. Tarantino isn't perfect. But this movie just might be, at least for me.

  • Breaking the Waves

    Breaking the Waves

    ★★★★★

    A fairy tale of what it means to love and who God is. The first "von Trier" von Trier film.