Richard has logged 62 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bert Kreischer: Secret Time

Bert Kreischer: Secret Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sliver

Sliver

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moon 44

Moon 44

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kuffs

Kuffs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Force of Execution

Force of Execution

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry