maider has logged 253 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Box

The Box

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
KEEPING THE BAND

KEEPING THE BAND

2019
×
Edit this entry  
21
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Billy Elliot: The Musical Live

Billy Elliot: The Musical Live

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Born to Kill

Born to Kill

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry