🕸rory🕸 has logged 198 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
08
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Enemy of the World

Doctor Who: The Enemy of the World

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: Paradise Towers

Doctor Who: Paradise Towers

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry