• Cruella

    Cruella

    ★★★★

    now that’s what I call girlboss!

  • Ali: Fear Eats the Soul

    Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

    Listen to Ali’s advice guys 

    “Think much, cry much.” 

    All my problems solved 🤝

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    my favourite romcom of all time 😳

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★

    I watched the first 7 episodes in one day then I made myself pace the others out because I realised It had made me spend the whole day crying.  

    From the beginning it paints a brutal portrait of the complexities of love, social class and personal growth. Marianne and Connell are intertwined but at what price. Love transcends all but sometimes so does pain and pain slowly poisons us.

    The visceral immersion of the cinematography and soundtrack made me…

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

    25 mins of pure serotonin 😳

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    “Someday, A Real Rain Will Come And Wash All This Scum Off The Streets.”

    Taxi driver feels eerily intimate as we are taken down a journey of loneliness, egoism and denial. The denial is what stood out to me as one of the most resonant themes to real life apart from loneliness. I think this is because we want to tell ourselves that unlike travis, we aren’t obsessive or irrational however once the veil of denial has been lifted, Taxi Driver…

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    i watched this while eating half a whole cake and straight after an hour long nap, what more could a person want ! 

    special mention for the old man in the toilet during that one scene

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★★

    When I first started watching Requiem for a Dream I didn’t think i’d end up watching more than half an hour. I felt disconnected from the narrative due to the way it had been visually stitched together, so I wrongly assumed I’d just end up bored. 

    But as the characters descended further into the bleak deterioration of addiction, I realised every aspect of the film had been formed with the intent to make you feel disconnected to mirror their own distorted…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Anything can be a christmas film if you want it to be :)

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

    i have reached heaven.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    “You saved my life, you made it beautiful”

    The gift of hearing isn’t appreciated enough. When I think about the person I love I think about his voice and the gentleness of his words, like a blanket of comfort. I can’t imagine not having that security. 

    What happens when the world keeps speaking but you’ve become abruptly disconnected, unable to hear, unable to feel safe. Lost and alone. Only with frail memories of what once was to soothe your mind. …

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    *sits down next to you*
    Have I told you about Sammy Jankis?