• Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

  • Booksmart

    ★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Lover

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • High Life

  • Widows

  • Beautiful Boy

  • Suspiria

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • First Man

    ★★½

  • Roma

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Thunder Road

  • Isle of Dogs

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • It

    ★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★

  • Good Time

  • Happy End

  • The Killing of a Sacred Deer

  • The Square

    ★★★★½

  • Okja

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Assassin's Creed

    ½

  • A Cure for Wellness

    ★★★

  • HyperNormalisation

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Suicide Squad

    ½

  • Raw

  • This House Has People in It

  • Don't Breathe

    ★★½

  • Zootopia

    ★★★

  • Deadpool

    ★★

  • Certain Women

    ★★½

  • Operation Avalanche

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Wet Hot American Summer: First Day of Camp

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★½

  • Chronic

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Tangerine

    ★★★★

  • James White

  • Ex Machina

  • Paddington

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Tusk

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • 22 Jump Street

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★