Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Broken City

Broken City

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Braven

Braven

2018
×
Edit this entry  
07
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alpha

Alpha

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Evolution

Evolution

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Rogue

Rogue

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry