• The Orange Years: The Nickelodeon Story

    ★★★

  • An Evening with Tim Heidecker

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Sun

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Us

    ★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Vice

    ★★★

  • Dumplin'

    ★★★½

  • High Life

    ★★½

  • Widows

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Ready Player One

  • Blockers

    ★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Detective Chinatown 2

    ★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Coming War on China

    ★★★★

  • Mr. No Problem

    ★★★½

  • Nocturama

    ★★★½

  • Hush

    ★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Chi-Raq

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Trumbo

    ★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Victoria

    ★★★½

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★

  • Ex Machina

  • Selma

  • Inherent Vice

  • Pasolini

    ★★

  • Top Five

  • Somebody

    ★★★½

  • The One I Love

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • It Follows

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★

  • Dear White People

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

  • 12 Years a Slave