sakana1 has logged 1,467 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Kiss for a Killer

A Kiss for a Killer

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Murder Is My Beat

Murder Is My Beat

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Blood Castle

The Legend of Blood Castle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boston Blackie Booked on Suspicion

Boston Blackie Booked on Suspicion

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
Read the review Edit this entry  
30
Never Trust a Gambler

Never Trust a Gambler

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Voyage Without Hope

Voyage Without Hope

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Cuckold

The Magnificent Cuckold

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annie Oakley

Annie Oakley

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of Destiny

The Hand of Destiny

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lisa, Lisa

Lisa, Lisa

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris Pick-Up

Paris Pick-Up

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Stolen Life

A Stolen Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black River

Black River

1957
×
Read the review Edit this entry  
26
California

California

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Violet Seller

The Violet Seller

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Andha Naal

Andha Naal

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Spot

Night Spot

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Seduce a Virgin

How to Seduce a Virgin

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tell It to the Judge

Tell It to the Judge

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fumeria d’oppio

Fumeria d’oppio

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Masquerade in Mexico

Masquerade in Mexico

1945
×
Read the review Edit this entry  
22
On a Bench in a Park

On a Bench in a Park

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gun Hawk

The Gun Hawk

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shining Sex

Shining Sex

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gold Diggers of 1937

Gold Diggers of 1937

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Husband for Anna

A Husband for Anna

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flight Angels

Flight Angels

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
People of No Importance

People of No Importance

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ship of the Dead

Ship of the Dead

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lumière d'Été

Lumière d'Été

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Victims of Sin

Victims of Sin

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Objective: 500 Million

Objective: 500 Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deluge

Deluge

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry