sakana1 has logged 95 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hot Nights of Linda

The Hot Nights of Linda

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shine on Harvest Moon

Shine on Harvest Moon

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Occurred Last Night

Death Occurred Last Night

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Dangerous Profession

A Dangerous Profession

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
She Wolf

She Wolf

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crashing Hollywood

Crashing Hollywood

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spy Today, Die Tomorrow

Spy Today, Die Tomorrow

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Score

Score

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ride Out for Revenge

Ride Out for Revenge

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Torna!

Torna!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Adventurous Blonde

The Adventurous Blonde

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Succubus

Succubus

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Counterfeit Plan

The Counterfeit Plan

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fangs of the Living Dead

Fangs of the Living Dead

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Date with a Kidnapper

Date with a Kidnapper

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Él

Él

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Perverse Countess

The Perverse Countess

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man Of The People

Man Of The People

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pretty Baby

Pretty Baby

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thérèse Raquin

Thérèse Raquin

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Union Depot

Union Depot

1932
×
Read the review Edit this entry  
19
He Who Is Without Sin...

He Who Is Without Sin...

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Time, The Place and The Girl

The Time, The Place and The Girl

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Free Woman

A Free Woman

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Waterfront

Waterfront

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fascination

Fascination

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry