• The Lobster

    ★★★★

  • Love

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Sicario

    ★★

  • Carol

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ½

  • Amongst

  • Southpaw

    ★½

  • Trainwreck

    ½

  • aaH / Hee

    ½

  • Focus

  • What Does Despondent Mean?

  • One & Two

    ½

  • Brooklyn

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★

  • Mistress America

    ★★½

  • Bridge

  • Big Eyes

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • John Wick

  • Serena

    ½

  • St. Vincent

    ½

  • Inherent Vice

    ★½

  • Gone Girl

    ★★½

  • Still Alice

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★

  • Predestination

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Magic in the Moonlight

    ★½

  • Sex Tape

    ½

  • 22 Jump Street

    ½

  • Mommy

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★½

  • The Fault in Our Stars

    ★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★

  • Sherlock: His Last Vow

  • Sherlock: The Sign of Three

  • Nymphomaniac: Vol. II

  • Nymphomaniac: Vol. I

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Sherlock: The Empty Hearse

  • American Hustle

    ½

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Castello Cavalcanti

  • Ida

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • Alone

  • Enemy

    ★★½

  • Begin Again

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★½

  • Rush

    ★★★

  • Prisoners

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★

  • Necktie

  • About Time

    ★★

  • Lovelace

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • The Wind Rises

    ★★

  • The Smile Man

  • Only Lovers Left Alive

  • The Hangover Part III

    ½

  • Blue Is the Warmest Color

    ½

  • Only God Forgives

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★½

  • Back Beyond