• The Deer Hunter

    ★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★

  • Offering

  • The Eraser

  • Annie Hall

    ★★★½

  • Suspiria

  • Network

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★½

  • Love and Death

    ★½

  • Mirror

    ★★★★★

  • Pastoral: To Die in the Country

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Chinatown

    ★★

  • Butterfly

  • Young Person's Guide to Cinema

  • The Sting

    ★½

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★½

  • The Eloquent Peasant

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

  • Le Samouraï

    ★★★½

  • La Chinoise

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Andrei Rublev

  • Persona

    ★★★★★

  • A Man and a Woman

    ★★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Alphaville

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • Band of Outsiders

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Mothlight

  • The Birds

    ★★½

  • 8½

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★½

  • Lolita

  • Ivan's Childhood

    ★★★½

  • The Cage

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Angel

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • Strangers on a Train

    ★½

  • Rashomon

  • The Little Orphan