Sort by

Thomas has logged 385 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★½
Edit this entry  
23
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harper

Harper

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Rituals

Rituals

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outcast

Outcast

2014
×
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cops and Robbers

Cops and Robbers

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Reservation Road

Reservation Road

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blastfighter

Blastfighter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gratified

Gratified

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Like a thief in the night

Like a thief in the night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Terror Live

The Terror Live

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
JCVD

JCVD

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Candidate

The Candidate

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Outlaw Cop

Outlaw Cop

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry