Sort by

Thomas has logged 55 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Front

The Front

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Nickel Ride

The Nickel Ride

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Missing Person

The Missing Person

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Gypsy Moths

The Gypsy Moths

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Cop

Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Ties

Blood Ties

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
A Fugitive from the Past

A Fugitive from the Past

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gilda

Gilda

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Threat

The Threat

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghosts... of the Civil Dead

Ghosts... of the Civil Dead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Each Dawn I Die

Each Dawn I Die

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Signal

The Signal

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Girl Island

Bad Girl Island

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Dorm Daze 2

Dorm Daze 2

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
The Babysitters

The Babysitters

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry