sam has logged 22 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry