sam has logged 290 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Major League

Major League

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Edit this entry