• I Still Know What You Did Last Summer

    I Still Know What You Did Last Summer

    ★★★½

    This singular movie was like all first three final destination movies (minus the premonitions) combined. years before the final destination movies ever existed. Wait a damn minute I didn’t finish the movie before I wrote this (I kinda suspected this part but) WHY THE FUCK DOES DAN HUMPHREY’S DAD BILLY LOOMIS JENNIFER LOVE HEWITT DKBSKS. What’s your favorite radio station Julie 😡😡😡😡

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★

    Michael Douglas gives me the heebie jeebies.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    am i holding on to dallas liu’s 2 seconds of screen time and the person with the spike face that said "terima kasih" as my Indonesian rep? yes. yes i am.

  • By the Gun

    By the Gun

    ★★

    You know… I like cocaine very much
    I was watching daredevil and took a break for this steaming pile of caca… I regret it

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Okay I have shared this story on like so many different platforms but really it’s got me questioning my sanity. 
    I woke up (yesterday) and was on TIK tok when the TIK tok 10 showed up on my fyp in which one of the questions was in Alice in wonderland what creature does Alice follow into wonderland. The answer being the white rabbit of course, which then made me want to listen to the song by Jefferson airplane THEN MOMENTS…

  • The Double

    The Double

    ★★★

    Watching this felt like when you take notes but don’t actually comprehend a single thing you’d written, so you try to go back and read the section you’ve mindlessly copied into your notebook only to still not understand any of the various historical bullshit you’ve looked at. but in a good way, like in a you somehow passed the test you took the notes for the next day because you just magically remembered.

  • The Pelican Brief

    The Pelican Brief

    ★★★

    I read a review for training day saying Denzel is a piss poor actor. That review is giving me undercover racist 🤨 except it’s an extremely thin veil since their top four contained OFOTCN, East of Eden, and OUATIH and they rated black panther 1 star.

  • Croupier

    Croupier

    ★★★★★

    I haven’t even finished the movie yet but five stars for a very blonde Clive Owen! I am Jack’s x. I really loved this and I don’t know why, the same way I feel about closer. I suppose the reason then is Clive Owen.

  • The Game

    The Game

    ★★★½

    What the ever living duckle fuck happens in the last fourty five minutes of this, but Idk I think the ending is kinda fun. White Rabbit.

  • The Game

    The Game

    if you have a phobia of clowns, dolls, or most importantly clown dolls (ie. me), i do not recommend you watch this as you will be greeted with one in the first 30 or so minutes. but if you’re normal, proceed.

  • Extract

    Extract

    ★★★

    I don’t know why the reviews are that bad, it’s a run of the mill workplace comedy which I pretty much enjoy 90% of the time.

  • Pearl Harbor

    Pearl Harbor

    ★★★

    I was watching extract and I was looking at Ben affleck and I figured out why his face bothered me, his teeth were too perfect. Upon googling I FOUND OUT MICHAEL BAY GOT HIM NEW TEETH FOR ARMAGEDDON AND THEN BEN WORKED WITH HIM AGAIN??? as if I couldn’t hate Michael bay enough.