Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Stone Moss

Stone Moss

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sitting

Sitting

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trial of Socrates

The Trial of Socrates

1971
×
★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In the Last Days of the City

In the Last Days of the City

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Square

The Square

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Land

The Land

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Noah

Noah

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry