• Inglourious Basterds

    ★★★★

  • El Farah

  • 17 Again

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • Yes Man

    ★★★½

  • Ramadan Mabrouk Abou El Allamen Hamouda

  • El Dada Dodi

  • Bolt

  • Saw V

  • The Wrestler

    ★★★★½

  • Sorry For Disturbing

  • Transit Prisoner

  • H Dabbour

  • Boshkash

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Hellboy II: The Golden Army

  • Helm Al Omr

  • Hassan and Marcus

  • Hancock

  • Captain Hima

  • The Incredible Hulk

  • Alrayes Omar Harb

  • Cabareeh

  • Slumdog Millionaire

  • Iron Man

  • Nim's Island

  • Andaleeb El Dokki

  • Jumper

  • Tabbakh El Rayyes

  • Stone Moss

    ★★★★

  • The Black Hole

  • Semum

  • The Island

  • American Pie Presents: Beta House

  • I Am Legend

  • The Mist

  • Hitman

  • Convicted Outlaw

  • Bee Movie

  • Saw IV

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Paranormal Activity

  • Rush Hour 3

  • Keda Reda

  • Shoot 'Em Up

  • Morgan Ahmed Morgan

  • Ratatouille

  • Taimour & Shafi'aa

  • Agamista

  • Surf's Up

  • Chaos

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Shrek the Third

  • Spider-Man 3

  • Bridge to Terabithia

  • Hot Fuzz

  • The Hostage

  • Life's Speed Bump

  • One of the People

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • 300

  • Apocalypto

  • Night at the Museum

  • Death Note

    ★★★★★

  • Perfume: The Story of a Murderer

  • Little Man

  • Fe Mahatit Masr

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • The Villainous Returns

  • Monster House

  • Click

  • The Yacoubian Building