• The Matrix

    ★★★★

  • A Bug's Life

  • Seidi Fil Game'a Al Amerikeya

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • The Mask of Zorro

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • Titanic

  • Face/Off

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Scream

  • Fargo

    ★★★★½

  • Toy Story

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Fresh

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Baby's Day Out

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Scent of a Woman

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Baraka

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • The Egg and the Stone

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • First Blood

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Cosmos: A Personal Voyage

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Trial of Socrates

    ★★★

  • The Land

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½