Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Les Bonnes Femmes

Les Bonnes Femmes

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Edward and Caroline

Edward and Caroline

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Servant

The Servant

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry