Jamie has logged 200 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chelsea Handler: Evolution

Chelsea Handler: Evolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Binge

The Binge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry