Jamie has logged 48 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drumline

Drumline

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry