Jamie has logged 43 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dave

Dave

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Edit this entry