Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
19
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
18
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
Edit this entry  
16
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Tracks

Tracks

2013
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chico Science - Um Caranguejo Elétrico

Chico Science - Um Caranguejo Elétrico

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chorão: Marginal Alado

Chorão: Marginal Alado

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Funny People

Funny People

2009
×
Edit this entry  
08
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
½
Edit this entry  
21
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
Read the review Edit this entry