samantha has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Education

An Education

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Pussy

Pussy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Newness

Newness

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1BR

1BR

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry