Sammie has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
30
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★½
Read the review Edit this entry