Sammie has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry