• Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★★

    Cinema peaked when Hugh Grant and Colin Firth fought in the street.

  • On the Town

    On the Town

    ★★★½

    I just had a lot of fun watching this to be honest. Will happily watch Gene Kelly and Frank Sinatra doing joyful and stupid musical numbers any time.

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★½

    A really vibrant preservation of such a rich point in the history of drag culture. Heartbreaking at times but also really beautiful and full of humanity.

  • Moxie

    Moxie

    ★★★

    This is the kind of film I think I would have loved when I was about 14 and just figuring out what feminism was. In that sense, I’m really glad these kinds of films are being made now. At the same time I think it struggled a little bit having such a dry main character and vibrant supporting cast, which at times left the activism feeling quite performative.

  • Romeo & Juliet

    Romeo & Juliet

    ★★★★

    Romeo and Juliet is one of my favourite Shakespeare plays and I miss live theatre so much so this really found a place in my heart.

    The use of the theatre itself was really inventive and exciting but I kind of wish they’d pushed this a little more. That being said some of the set design and styling was breathtaking. The casting was incredible, and Tamsin Grieg really stood out as Lady Capulet.

    Such an inventive and exciting production of such a classic story, and it stands really wonderfully as a testament to live theatre and what can be done with it.

  • Easter Parade

    Easter Parade

    ★★★★

    This was so charming, really colourful and really vibrant with some wonderful dance and musical numbers. Fred and Judy’s chemistry was a little off, but it was lovely to see them act side by side nonetheless.

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★★

    Nothing special but I had a lot of fun watching it, definitely thrives off of its nostalgia for the first film.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

    If anyone was going to make the world better it was bound to be Bill and Ted

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★

    She’s !! a magic !! fish !!

  • Steamboat Bill, Jr.

    Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

    The pacing felt a little off for Keaton and it didn’t really pick up until the final act. It doesn’t massively stand out among his other feature films for me. That being said the stunts were all sharp and when it did pick up it was a really fun watch that showcased a lot of technical and physical skill. Some really absurdly brilliant moments.

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★

    Me: :(

    Totoro and his umbrella: drip drop

    Me: :)

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★

    Every single shot is so beautiful