Sammy has written 11 reviews for films rated ★★★ .

  • Play On! Shakespeare in Silent Film

    Play On! Shakespeare in Silent Film

    ★★★

    Felt a bit too much like a montage of tons of clips for my liking. But a really good starting point and introduction into the span of Shakespeare in silent film nonetheless.

  • Charles II: The Power and The Passion

    Charles II: The Power and The Passion

    ★★★

    Don’t mind me revising for my Restoration literature exam and hoping this teaches me 12 weeks worth of context on the period

  • Moxie

    Moxie

    ★★★

    This is the kind of film I think I would have loved when I was about 14 and just figuring out what feminism was. In that sense, I’m really glad these kinds of films are being made now. At the same time I think it struggled a little bit having such a dry main character and vibrant supporting cast, which at times left the activism feeling quite performative.

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★★

    Nothing special but I had a lot of fun watching it, definitely thrives off of its nostalgia for the first film.

  • Swing Time

    Swing Time

    ★★★

    Beautiful dancing and lovely songs as to be expected, I also want to wear every single one of Rodgers’ dresses. But the 10 minute blackface scene crept up out of nowhere and left a sour taste on the film. Would be an almost perfect and incredibly charming film without it.

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

    Very cute and sweet. By no means as good as the first, but way better than the second (and Peter didn’t completely annoy me in this one.) Laura Jean still deserves so much better though.

  • Antonio Gaudí

    Antonio Gaudí

    ★★★

    Japanuary 9/31

    Gaudi’s work is fascinating to look at and this documentary gives it space to speak for itself. The camera and the score take you on a journey through his work in a quite hypnotic and surreal way, and although at times it felt a bit drawn out, it was an interesting watch.

  • Alice in Wonderland

    Alice in Wonderland

    ★★★

    As the first film adaption of Alice in Wonderland this is absolutely fascinating. It’s such a shame that the film itself is in such bad condition. The exploration of editing techniques and set design, albeit patchy at times, plays really nicely with the fantastical elements of Alice. If anything, I wish it did go into the fantasy aspects more. The cat in the bush for better or worse (definitely for the better) steals the entire show.

  • Seven Brides for Seven Brothers

    Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★

    “Don’t you like girls?” “We ain’t never hardly ever seen one”

    Seven Brides for Seven Brothers is an annual Christmas watch for me. It’s always an experience. The sexual politics are absolutely horrendous, and at times makes it really difficult to watch but at other points breaches out into the absurd so much that it’s laughable. But the film is full of fabulous musical numbers and all of the choreography and timing is brilliant. Overall a joyful watch, even if it leaves you slightly confused as to what you’ve just seen.

  • Godmothered

    Godmothered

    ★★★

    Oh to be a fairy shoving books into the skirt of my ballgown

  • Seven Chances

    Seven Chances

    ★★★

    “All he needs is a bride”

    This is a fun film with a simple but endearing concept, and offered a lot of enjoyment. Keaton’s physical and comical timing is certainly there as always, with the chase scenes brilliantly standing out. However I felt as if it didn’t really pick up until the last 20 minutes. Along side the racial stereotyping and blackface, this film seems quite dated, and definitely not Keaton at his best.