Sammy has written 33 reviews for films rated ★★★★ .

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

    Crazy, offbeat and ridiculous, absolutely hilarious and I had so much fun watching this

  • Day Dreams

    Day Dreams

    ★★★★

    Don’t think I’ll ever get bored of Keaton pretending to be Hamlet

  • The Play House

    The Play House

    ★★★★

    Really imaginative and inventive as he plays every single role and quite literally steals the show. The few seconds of blackface let it down massively, but on the whole its a really creative two reeler and a really fun watch

  • The Great Buster: A Celebration

    The Great Buster: A Celebration

    ★★★★

    The documentary delves really nicely into the vast span of Keaton’s life and career, and though at times it doesn’t always feel very well-paced, it serves as a really vibrant and illuminating celebration of Keaton and his legacy

  • Hamlet

    Hamlet

    ★★★★

    Asta Nielsen shines as Hamlet and has a huge on screen presence that allows her to hold prominence as one of the great on-screen Hamlets. She’s incredible to watch. The gender-bending and queer coding adds fascinating layers to the plot. Takes a while to build but I absolutely loved this!

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    Such a lovely film with a really simple premise, a small but beautiful world and really heartfelt and charming characters. Really joyful and so sweet that it made me tear up.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    Absolutely stunning world building and a really engaging and fast placed plot structure. Carries a really poignant message of trust and loyalty but also has some resoundingly lighthearted and cute moments. 

    Tuk Tuk is one of the sweetest Disney side characters I’ve seen in a while my heart absolutely melted.

  • Save Ralph

    Save Ralph

    ★★★★

    Absolutely heartbreaking but just the kind of devastation that is needed to make an impact. I think that films like this with such a famous cast will really help to educate people. I do wish it went into solutions or offered alternatives, often times products tested on animals are the most affordable and convenient especially for people who don’t have the time or privilege to research into it. That aside, I think this is a really powerful short and I hope it has a strong enough impact to encourage people to consider more ethical choices with their cosmetics. 

    Sign the pledge !

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★★

    Cinema peaked when Hugh Grant and Colin Firth fought in the street.

  • Romeo & Juliet

    Romeo & Juliet

    ★★★★

    Romeo and Juliet is one of my favourite Shakespeare plays and I miss live theatre so much so this really found a place in my heart.

    The use of the theatre itself was really inventive and exciting but I kind of wish they’d pushed this a little more. That being said some of the set design and styling was breathtaking. The casting was incredible, and Tamsin Grieg really stood out as Lady Capulet.

    Such an inventive and exciting production of such a classic story, and it stands really wonderfully as a testament to live theatre and what can be done with it.

  • Easter Parade

    Easter Parade

    ★★★★

    This was so charming, really colourful and really vibrant with some wonderful dance and musical numbers. Fred and Judy’s chemistry was a little off, but it was lovely to see them act side by side nonetheless.

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★

    She’s !! a magic !! fish !!