Chad has logged 164 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
RED

RED

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Safe House

Safe House

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Second Chance

The Second Chance

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Three Stooges

The Three Stooges

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Edit this entry