Sam has logged 61 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Edit this entry  
17
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Help!

Help!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry