sandrocorvetto has logged 167 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dresser

The Dresser

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Code 8

Code 8

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cinema Snob Movie

The Cinema Snob Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear, Inc.

Fear, Inc.

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Return of Captain Invincible

The Return of Captain Invincible

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dresser

The Dresser

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Basket Case 3

Basket Case 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry