• Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    FINALLY!!!!!! first film I saw in cinemas this year. huge fan of lakeith stanfield’s resting sad face, and obviously the ending absolutely broke my heart

  • Galaxy of Terror

    Galaxy of Terror

    ★★

    shite alien ripoff with awkward as fuck performances, a synth-based soundtrack that sounds like it was done by somebody who hates synthesisers with a passion, and a lazy death by sexual assault scene. absolute waste of laura palmer’s mum and freddy krueger

  • Dracula

    Dracula

    ★★★½

    this film has NO right being as horny as it is but i can see why my friends like it

  • Caligula

    Caligula

    what the fuck

  • Boy Erased

    Boy Erased

    shirt that says “My Dad Sent Me To Conversion Therapy And All I Got By Way Of An Apology Was A Fucking Pen”

  • Flight of the Navigator

    Flight of the Navigator

    ★★★

    so when I was like.... a very young child I caught the first half-hour or so of this on TV at my grandad’s house and it scared the shit out of me and it’s haunted me ever since, then suddenly I came across it on All4 and discovered that not only is the film WAY less scary to me than it was about 20+ years ago, but also that the child actor playing the lead role was charged for a bank robbery in 2016. fun times


    anyway p solid film. peewee herman does the voice of the spaceship

  • Mo' Better Blues

    Mo' Better Blues

    ★★★½

    Spike Lee gets decked and makes the roblox death sound at 1:33:42 why did he do that

    anyway this was the last film I watched in 2020. I enjoyed it but for the most part I really do prefer Do The Right Thing

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★

    Two petty bitches out-petty bitch each other to become the Ultimate Pettiest Bitch Of All Time™

  • In Fabric

    In Fabric

    ★★★½

    I seriously haven’t stopped thinking about this film since I first watched it like..... the soundtrack, the costuming, the set design are all just so. *chef kiss* honestly shocking to find out it’s set in 1993 because it has SUCH a 1970s vibe which I’m pretty certain must be intentional lmao

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★½

    almost didn’t finish this because the woman who gets kidnapped by buffalo bill was about to get home to feed her cat and I was worried about the cat not being fed lmao :(

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    I JUST realised I forgot to move this from my watchlist to my diary lmao. anyway I was fortunate enough to see it in cinemas with my mum and sister for my mum’s birthday and holy shit it really was fucking incredible. it came out at EXACTLY the right time and bong joon-ho deserves EVERY SINGLE ONE of those four oscars he won for it

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★★

    LESLIE TILLER WAS FUCKING MURDERED


    They better be showing this film in screenwriting classes I swear to god