• Malcolm & Marie

    ★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Ane Is Missing

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★½

  • Escape From Pretoria

    ★★★★

  • Undine

    ★★★★

  • Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna

    ★★★★

  • Schoolgirls

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Uncle Frank

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Guns Akimbo

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Fighting with My Family

  • Vice

    ★★½

  • Mary Poppins Returns

  • Aquaman

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Venom

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again