• Maid

    ★★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Voyeurs

  • Moxie

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • K-12

    ★★★

  • Marriage Story

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Unplanned

    ½

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • Maniac

    ★★★★★

  • The Perfection

  • A Faithful Man

    ★★★

  • mid90s

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • A Quiet Place

  • Three Identical Strangers

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Bingo: The King of the Mornings

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • 68 Kill

  • Song to Song

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • The Night Manager

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★½

  • High-Rise

    ★★★½

  • Room

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Young & Beautiful

    ★★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★★★

  • Rio 2096: A Story of Love and Fury

  • Stoker

    ★★★★½