Mike has logged 159 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nerve

Nerve

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry