Mike has logged 150 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Edit this entry  
17
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★½
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry