sayj has logged 433 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hey World!

Hey World!

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salesman

Salesman

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
13
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry