• The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • The Unholy Three

    ★★★

  • Diagonal Symphony

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Rhythm 21

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★