Highest rated films

  • Host

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • Des

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 1,199 Films watched
  • 99.9 Average per month
  • 23.1 Average per week

Milestones

First Film

Foes

Jan 1

Most Watched

Close Encounters of the Fifth Kind

twice

Witchery

twice

The Crow

twice

Did You Hear About the Morgans?

twice

Last Film

Captain America: The Winter Soldier

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
417 films
Horror
382 films
Drama
334 films
Thriller
285 films
Action
246 films
Sci Fi
220 films
Adventure
175 films
Fantasy
143 films
Romance
122 films
Family
122 films
USA
927 films
UK
164 films
Canada
62 films
France
37 films
Italy
31 films
Germany
22 films
Japan
21 films
Australia
20 films
Spain
13 films
Iceland
11 films
English
1,160 films
Spanish
75 films
French
61 films
Italian
53 films
German
37 films
Russian
27 films
Japanese
25 films
Portuguese
15 films
Icelandic
13 films
Latin
12 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 178 Added 167

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Stefan Birgir’s most liked review

Trump vs the Illuminati

sometimes i think i shouldn't watch every film made anymore

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Ikiru
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Loqueesha
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Argues The Movie

Films Stefan Birgir watched in 2020

  • Captain America: The Winter Soldier
  • What Planet Are You From?
  • The Night Before
  • Mixed Nuts
  • Wolfwalkers
  • The Gulf of Silence
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Wonder Woman 1984
  • A California Christmas
  • Die Hard
  • Captain America: The First Avenger
  • Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special
  • Krampus
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • A Charlie Brown Christmas
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Comedy Store
  • Revenge!
  • Monster Hunters
  • For All Mankind
  • My Darling Clementine
  • Single Santa Seeks Mrs. Claus
  • Meet The Santas
  • High Art
  • A Carol Christmas
  • Bruce's Secret Kung Fu
  • First Contact
  • Bliss
  • Lethal Weapon 2
  • The Stand In
  • Dr. Seuss' The Grinch Musical
  • Jimmy Hollywood
  • Black Bear
  • The Prom
  • Entanglement
  • The Final Girls
  • Don't Click
  • Minor Premise
  • The Deep Ones
  • Lethal Weapon
  • The Christmas Tree
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas
  • Deconstructing Harry
  • The Nest
  • Fast and Fierce: Death Race
  • A Family Thing
  • Uncle Frank
  • Hillbilly Elegy
  • The Public Eye
  • Stonados
  • Quick Change
  • First Lady
  • Delirious
  • King Dinosaur
  • Night of Terror
  • Castle Freak
  • To Sleep with Anger
  • A Fine Mess
  • The Paper Chase
  • Albatross
  • A Man Like Me
  • The Icelandic Dream
  • Tom and Jerry: A Nutcracker Tale
  • Dick Johnson Is Dead
  • Sexcula
  • Des
  • Chick Fight
  • Buddy Games
  • Love and Monsters
  • The Last Fishing Trip
  • Thirst
  • Happiest Season
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Jim Gaffigan: Noble Ape
  • Jim Gaffigan: Cinco
  • Jim Gaffigan: Quality Time
  • Jim Gaffigan: Obsessed
  • The Man in the Glass Booth
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Man Made Monster
  • Child Bride
  • Looking for Mr. Goodbar
  • It Started with a Kiss
  • Fatman
  • The Special
  • Ann Rule Presents: The Stranger Beside Me
  • Runaway Nightmare
  • The Sunshine Boys
  • Killing Kennedy
  • While the City Sleeps
  • The Bloodstained Shadow
  • Iron Mask
  • Jacqueline Susann's Once Is Not Enough
  • Target Number One
  • Pulse
  • The Night Walker
  • Jiu Jitsu
  • A Garfield Christmas Special
  • Eye of the Beholder
  • Prison
  • How Green Was My Valley
  • Zelig
  • The Possession
  • Stone
  • Standing Up, Falling Down
  • I've Got Issues
  • Kindred
  • The New Mutants
  • Boogie Woogie
  • The Sunlit Night
  • Run
  • Kindred Spirits
  • Come Play
  • Ouija
  • Ouija: Origin of Evil
  • Fire in the Sky
  • Dream Demon
  • Dark Skies
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Father of the Bride
  • Coastal Elites
  • My Man Godfrey
  • You Can't Take It with You
  • Woman of the Year
  • The Big Country
  • The Magnificent Ambersons
  • The Stranger
  • Greenland
  • Everyone Says I Love You
  • The Call
  • Scare Package
  • No Such Thing As Monsters
  • The Tall Man
  • Stir of Echoes
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • The Changeling
  • Knowing
  • Enter the Devil
  • Dark Rising
  • Agency of Vengeance: Dark Rising
  • Eyewitness
  • The Mephisto Waltz
  • What's New Pussycat?
  • The Trial
  • The Public Enemy
  • Jim Gaffigan: Mr. Universe
  • Jim Gaffigan: King Baby
  • Collateral
  • The Philadelphia Experiment
  • Jim Gaffigan: Beyond the Pale
  • Submerged
  • Broadway Danny Rose
  • Another Woman
  • Stardust Memories
  • The Purple Rose of Cairo
  • Radio Days
  • Crimes and Misdemeanors
  • September
  • Hannah and Her Sisters
  • Bullets Over Broadway
  • Ill: Final Contagium
  • Manhattan Murder Mystery
  • Manhattan
  • Husbands and Wives
  • Annie Hall
  • Carrion
  • The Doorman
  • The Wrong Cheerleader Coach
  • The Source of Shadows
  • Exorcismus
  • The School
  • Welcome to Mercy
  • Insidious
  • The Mortuary Collection
  • Goblin
  • Tremors: Shrieker Island
  • Tremors: A Cold Day in Hell
  • Tremors 5: Bloodlines
  • Troy
  • Most Dangerous Game
  • When the Streetlights Go On
  • Dog Day Afternoon
  • Who Was Phone?
  • A Knight's Tale
  • Holidate
  • Spaceballs
  • Deathstroke: Knights & Dragons - The Movie
  • The Craft: Legacy
  • The Redwood Massacre
  • Unpregnant
  • Orphan
  • Red Riding Hood
  • Scooby-Doo! Haunted Holidays
  • The Adventures of Pinocchio
  • Pinocchio
  • Sanctuary Population One
  • Alien Addiction
  • Gaslight

See all 1,199

World map

Highly rated films Stefan Birgir is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Lovers Rock

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more