Highest rated films

  • It's a Sin

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The Mauritanian

    ★★★½

  • The Pembrokeshire Murders

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★★

  • Serial Mom

    ★★★★★

  • Forbidden Zone

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 828 Films watched
  • 165.6 Average per month
  • 41.4 Average per week

Milestones

First Film

Rock Bottom

Jan 1

Most Watched

The League of Gentlemen

twice

Making Monsters

twice

Ted Bundy

twice

Interstellar

twice

Spider-Man: Far from Home

twice

Last Film

Phantasm: Ravager

May 16

Genres, countries & languages

Horror
343 films
Comedy
248 films
Thriller
210 films
Drama
205 films
Sci Fi
165 films
Action
159 films
Adventure
94 films
Crime
90 films
Romance
79 films
Mystery
57 films
USA
624 films
UK
92 films
Canada
47 films
Italy
23 films
Germany
19 films
France
17 films
Spain
14 films
Australia
12 films
Japan
12 films
Ireland
7 films
English
799 films
Spanish
43 films
Italian
41 films
French
28 films
German
17 films
Japanese
11 films
Hungarian
9 films
Chinese
9 films
Russian
8 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Stefan Birgir’s most liked review

Zack Snyder's Justice League

★★½

As an Icelandic person, I must point out that you don't have to travel by horse over mountains to get to any villages here (also, Batman, a horse? you're Batman not Lucky Luke, use a batsnowplower or something). No villages are managed in pubs nor rely on superhuman aqua based…

More reviews

Stefan Birgir’s most liked list

movies you should watch

i've seen over 20k films, so people in my life often ask me for recommendations. this is the list i will send them. no order. no logic. it's just films you should watch.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Psychic

Films Stefan Birgir watched in 2021

  • Phantasm: Ravager
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Phantasm II
  • Phantasm
  • Manson, My Name Is Evil
  • Rejuvenatrix
  • Invasion of the Space Preachers
  • Special Bulletin
  • Streets
  • Pin
  • Urban Menace
  • Wedlock
  • Omega Doom
  • Red Shoe Diaries
  • Modern Vampires
  • Mazes and Monsters
  • The Dark
  • Crackerjack
  • Fast Food
  • Red Blooded American Girl
  • Eat and Run
  • Hollywood Vice Squad
  • Fear of a Black Hat
  • The Hillside Strangler
  • Absolon
  • What Waits Below
  • Incense for the Damned
  • Return to House on Haunted Hill
  • House on Haunted Hill
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Children of the Damned
  • Village of the Damned
  • Carrie
  • The Rage: Carrie 2
  • King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen
  • Spookers
  • Death Becomes Her
  • Casper
  • Paranormal Island
  • A New Leaf
  • Shiva Baby
  • Over the Moon
  • In the Earth
  • The Last Blockbuster
  • Some Girls
  • Switching Channels
  • Mankillers
  • Daybreak
  • My Blue Heaven
  • Marie Antoinette
  • Oh, God!
  • White Mile
  • Sheena
  • Gor
  • Wander
  • Hell Riders
  • Observe and Report
  • Kajillionaire
  • Sorceress
  • Mainstream
  • Killer Workout
  • Graffiti Bridge
  • Come True
  • An Officer and a Gentleman
  • The Passion of Darkly Noon
  • Date With an Angel
  • Funny About Love
  • Patty Hearst
  • Goosed
  • Sole Survivor
  • Ghastlies
  • Candleshoe
  • Blockers
  • Pandorum
  • The Werewolf of Washington
  • Mother Riley Meets the Vampire
  • Perfect Strangers
  • Bloodeaters
  • A Sound of Thunder
  • Fatal Exam
  • Heartbreak Hotel
  • The Lair of the White Worm
  • Prizzi's Honor
  • The Passing
  • Back Roads
  • Sketch Artist
  • Running on Empty
  • Salsa
  • Year of the Dragon
  • Prey
  • The Witch Who Came from the Sea
  • The Killing Kind
  • Red Scorpion
  • Shampoo
  • The Watermelon Woman
  • Heartbreak Ridge
  • Graverobbers
  • Give My Regards to Broad Street
  • Kansas City Bomber
  • The Truth About Demons
  • Nice Girls Don't Explode
  • Shriek of the Mutilated
  • Don't Look in the Basement
  • Night Feeder
  • The Invisible Maniac
  • American Grindhouse
  • Three on a Meathook
  • Affliction
  • One Down, Two to Go
  • Nightmare in the Daylight
  • Black Belt Jones
  • Itsy Bitsy
  • Servants of Twilight
  • Grim
  • Underworld
  • Bad Dreams
  • Evil Spawn
  • Mutator
  • Point Doom
  • I, Madman
  • Deadly Dreams
  • Dark Corners
  • Hellbox
  • Excessive Force
  • Murder by Death
  • Phoenix the Warrior
  • Mardi Gras Massacre
  • Satan's Slave
  • The Sisterhood
  • Carnivore
  • Breeders
  • Beach Babes from Beyond
  • Mr. No Legs
  • Above Suspicion
  • American Rickshaw
  • Hands of Steel
  • The Great Alligator
  • The Stendhal Syndrome
  • She
  • Slave of the Cannibal God
  • The Church
  • House on the Edge of the Park
  • Vampire in Venice
  • Invasion of the Flesh Hunters
  • Vampire Killer Barbys
  • Exposé
  • Cthulhu Mansion
  • Massacre in Dinosaur Valley
  • Nightmare City
  • Tintin and the Lake of Sharks
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • Texas Chainsaw 3D
  • The Reckoning
  • Def-Con 4
  • Hell Night
  • Four Flies on Grey Velvet
  • Hatari!
  • Snakeman
  • The Gang That Couldn't Shoot Straight
  • The Girl Who Knew Too Much
  • Blood Theatre
  • Mom
  • Doctor Death: Seeker of Souls
  • Creatures the World Forgot
  • Vendetta
  • Love Camp 7
  • The League of Gentlemen
  • The League of Gentlemen
  • Deadly Instincts
  • Firewalker
  • The Big Man
  • Carny
  • Thou Shalt Not Kill... Except
  • Extraterrestrial Visitors
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • SS Experiment Love Camp
  • Drop Dead Gorgeous
  • She-Devil
  • Stoogemania
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Syngenor
  • And Now the Screaming Starts!
  • Red Sun Rising
  • Blood Hunters
  • The Liquidator
  • B.T.K. Killer
  • Erin Brockovich
  • To the Limit
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • Ritual
  • Sharks of the Corn
  • Reality Bites
  • Wrongfully Accused
  • RocketMan
  • Mr. Magoo
  • Daffy Duck's Movie: Fantastic Island
  • The Bugs Bunny/Road Runner Movie
  • Daffy Duck's Quackbusters
  • The Phantom Empire
  • In The Spider's Web
  • Frozen Scream
  • Cannibal Ferox

See all 828

World map

Highly rated films Stefan Birgir is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more