Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Wieners and Buns Musical

Wieners and Buns Musical

1972
×
Read prior review Edit this entry  
03
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Archangel

Archangel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★
Edit this entry  
22
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Movie

Home Movie

1974
×
Edit this entry  
21
A Comedy in Six Unnatural Acts

A Comedy in Six Unnatural Acts

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Radio On

Radio On

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Passage Thru Pamela

A Passage Thru Pamela

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Windows

Windows

1980
×
★★
Read prior review Edit this entry  
17
Roommates

Roommates

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vigil

Vigil

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carnival of Blood

Carnival of Blood

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smoker

Smoker

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inserts

Inserts

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sulka's Wedding

Sulka's Wedding

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trash

Trash

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Psykho III: The Musical

Psykho III: The Musical

1985
×
Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Disclosure

Disclosure

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry