Liz has logged 470 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula (The Dirty Old Man)

Dracula (The Dirty Old Man)

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marquis de Sade: Justine

Marquis de Sade: Justine

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cut-Throats

The Cut-Throats

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hide And Go Shriek

Hide And Go Shriek

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Headless Eyes

The Headless Eyes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Camille 2000

Camille 2000

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heavy Metal Massacre

Heavy Metal Massacre

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hang Up

The Hang Up

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★½
Edit this entry  
26
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Alien Dead

The Alien Dead

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Doll Squad

The Doll Squad

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trapped in Lust

Trapped in Lust

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
22
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Massacre Mafia Style

Massacre Mafia Style

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Too Much Too Often!

Too Much Too Often!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bees

The Bees

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Slime City

Slime City

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lola

Lola

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slaughterhouse Rock

Slaughterhouse Rock

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry