Liz has logged 71 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Baby

The Baby

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Taste of Blood

A Taste of Blood

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Torso

Torso

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sinful Dwarf

The Sinful Dwarf

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Weird

Something Weird

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deranged

Deranged

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Astro-Zombies

The Astro-Zombies

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Curtains

Curtains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thundercrack!

Thundercrack!

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry