Liz has logged 59 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Partners

Partners

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Willy/Milly

Willy/Milly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Take One

Take One

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fuego

Fuego

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chatterbox!

Chatterbox!

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Decoder

Decoder

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Magnificent One

The Magnificent One

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The House of the Dead

The House of the Dead

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Misandrists

The Misandrists

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ixe

Ixe

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Shakedown

Shakedown

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy Birthday, Marsha!

Happy Birthday, Marsha!

2018
×
★★
Edit this entry  
19
The Stationmaster's Wife

The Stationmaster's Wife

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godmonster of Indian Flats

Godmonster of Indian Flats

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Victims

Perfect Victims

1988
×
Read the review Edit this entry  
16
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl, the Body, and the Pill

The Girl, the Body, and the Pill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of Lovers or Revolt of the Perverts

Army of Lovers or Revolt of the Perverts

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Bites

Love Bites

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call of the Blonde Goddess

Call of the Blonde Goddess

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fuego

Fuego

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Pat Rocco Happening!

A Pat Rocco Happening!

1968
×
Read the review Edit this entry  
05
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
½
Read the review Edit this entry