Liz has logged 69 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Called 'Murder', Baby

It's Called 'Murder', Baby

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Abigail Leslie Is Back in Town

Abigail Leslie Is Back in Town

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenge of Dr. X

The Revenge of Dr. X

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Luminous Procuress

Luminous Procuress

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Blood

Bad Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Ghouls

Night of the Ghouls

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drunken Tai Chi

Drunken Tai Chi

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nesting

The Nesting

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Blood Farmers

Invasion of the Blood Farmers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grease Monkeys

The Grease Monkeys

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diva

Diva

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil in Miss Jones

The Devil in Miss Jones

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Through the Looking Glass

Through the Looking Glass

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sins of Rachel

Sins of Rachel

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dinah East

Dinah East

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vito

Vito

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dear Dead Delilah

Dear Dead Delilah

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shriek of the Mutilated

Shriek of the Mutilated

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Street Mobster

Street Mobster

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Staircase

Staircase

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Street Fighter

Lady Street Fighter

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Curse of the Queerwolf

Curse of the Queerwolf

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pink Angels

Pink Angels

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Are Lost to Vision Altogether

They Are Lost to Vision Altogether

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swoon

Swoon

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nighthawks

Nighthawks

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hidden Pleasures

Hidden Pleasures

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry