• The Gauntlet

    ★★★

  • The Incredible Melting Man

    ★★½

  • Shock

    ★★★★

  • Rituals

    ★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Exorcist II: The Heretic

  • The Car

    ★★★

  • Dead of Night

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Sentinel

    ★★★

  • Rocky

  • Nightmare in Badham County

    ★★★★

  • Burnt Offerings

    ★★★

  • The Town That Dreaded Sundown

    ★★★

  • Squirm

    ★★

  • The Omen

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • The Devil's Rain

    ★★★½

  • The Drowning Pool

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • Race with the Devil

    ★★★½

  • The 'Human' Factor

    ★★★

  • Freebie and the Bean

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Beyond the Door

    ★★★

  • Bad Ronald

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • It's Alive

    ★★★★

  • Caged Heat

    ★★★½

  • It's the Easter Beagle, Charlie Brown

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Sting

  • Dying Room Only

    ★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

  • The Legend of Hell House

    ★★★½

  • Invasion of the Bee Girls

    ★★★

  • The Killing Kind

    ★★★★

  • Messiah of Evil

    ★★★½

  • The Night Strangler

    ★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★★

  • So Sweet, So Dead

    ★★★

  • The Godfather

  • The Night Stalker

    ★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★½

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★

  • The Devils

    ★★★★

  • Medium Cool

    ★★★★½

  • Midnight Cowboy

  • Vixen!

    ★★★

  • The Incident

    ★★★★

  • Death Rides a Horse

    ★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • Harper

    ★★★★

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★½

  • Blast of Silence

    ★★★★

  • Midnight Lace

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Quatermass 2

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Quatermass Xperiment

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • On the Waterfront

  • From Here to Eternity

  • D.O.A.

    ★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • The Killers

    ★★★★★

  • Casablanca

  • Rebecca

  • Gone with the Wind